علت اشک آلود بودن چشم ها

حتما شنیده اید که اشک برای چشم ها بسیار مفید است. اشک چشم را شستشو می کند و آن را تمیز نگاه می دارد. در این مقاله به چند نکته مهم در مورد اشک چشم اشاره می کنیم.

اشک چشم

چیزی داخل چشمتان رفته است؟

زمانی که چیزی وارد چشمتان می شود- مقداری آلودگی، گرد و غبار یا یک مژه- بدنتان اشک بیشتری تولید می کند تا آن را بیرون کند. حتی چیزهایی که آنقدر کوچک هستند که دیده نمی شوند، مانند ذره های دود یا مواد شیمیایی داخل پیاز، می توانند باعث این واکنش شوند. زمانی که مشکل برطرف شد، باید اشک آمدن چشمتان متوقف شود. اما مشکلات چشمی و معضلات سلامتی دیگری نیز وجود دارند که می توانند چشمتان را اشک آلود کنند.

خشکی چشم ها

ممکن است به دلیل اینکه بدنتان به اندازه ی کافی اشک تولید نمی کند، این مشکل را داشته باشید، زیرا چشم ها به سرعت خشک می شوند، یا تعادل آب، چربی ها یا موکوس مناسب را ندارند. بسیاری از عوامل می توانند این مشکلات را ایجاد کنند، از روزهایی که باد می وزد تا اختلالات پزشکی. علت هرچه باشد، چشمانتان با تولید اشک بیشتر واکنش نشان می دهند.

قرمزی چشم (ورم ملتحمه)

این قضیه علت رایجی برای اشک آمدن چشم ها در کودکان و بزرگسالان است. می تواند باعث شود یکی از چشم ها یا هر دوی آن ها صورتی یا قرمز شوند و خارش داشته و احساس ناخوشایندی ایجاد کنند، مانند زمانی که در آن ها ماسه یا شن رفته است. عفونت باکتریایی یا ویروسی رایج ترین علت است. عفونت های ویروسی به درمان نیاز ندارند اما اگر عفونت باکتریایی باشد به قطره ی آنتی بیوتیک نیاز است.

حساسیت

خارش و آبریزش چشم معمولا همراه با سرفه، آبریزش بینی و دیگر نشانه های کلاسیک حساسیت ظاهر می شوند. اما ممکن است که حساسیت چشمی به تنهایی رخ دهد. داروهای حساسیت، قطره های چشمی و دوری کردن از مواد حساسیت زا- مانند گرده، کپک یا موی حیوانات خانگی- می تواند کمک کننده باشد. سرماخوردگی هم می تواند موجب اشک آلود شدن چشم ها شود، اما باعث خارش نمی شود. این یک راه برای تشخیص سرماخوردگی از حساسیت است.

اشک و قرمزی چشم
گل مژه

وجود خراش روی چشم

آلودگی، شن یا لنزهای چشمی می توانند قسمت بیرونی کره ی چشم که به آن قرنیه گفته می شود را خراش دهند. اگر این اتفاق روی دهد، آبریزش چشمی خواهید داشت و چشم هایتان دچار درد، قرمزی و حساسیت به نور می شود. در حالی که این خراش ها معمولا در یکی دو روز خوب می شوند، اگر دچار خراش قرنیه شدید لازم است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به درمان برای جلوگیری از عفونت احتیاج داشته باشید.

گل مژه

آن ها می توانند چشم هایتان را اشک آلود کنند اما بقیه ی نشانه ها معمولا واضح تر هستند، مانند برآمدگی متورم، قرمز و دردناک روی لبه ی پلکتان. باکتری ها دلیل این عارضه هستند و معمولا گل مژه بعد از چند روز از بین می رود. در این حین، گل مژه را دستگاری نکنید و سعی نکنید که آن را مانند یک جوش بترکانید- عفونت را پخش خواهید کرد. قرار دادن یک حوله ی گرم می تواند درد را کاهش دهد.

به خاطر داشته باشید اگر اشک چشم شما کمتر یا بیشتر از حد است حتما با پزشک متخصص گفتگو کنید. تجربیات و نظرات‌تان را در بخش نظرات سایت با ما و سایر و کاربران در میان بگذارید.

0 replies

ما را در تجربیات خود سهیم کنید

تمایل دارید شما نیز بخشی از این بحث باشید؟
سوالات خود را مطرح کنید!

Leave a Reply

en_GBEnglish